Historia

Młodzieżowe Towarzystwo Sportowe Promocja Sportowych Talentów “Giżycko”

Stowarzyszenie Młodzieżowe Towarzystwo Sportowe Promocja Sportowych Talentów Giżycko powstało w 2006 roku. Prezesem został  A. Paszkiewicz.  Stowarzyszenie miało w założeniu zająć się szkoleniem młodzieży w szkołach podstawowych oraz gimnazjów. Niestety po dwóch latach pracy UKPR Giżycko zawiesił swoją działalność, a Młodzieżowe Towarzystwo Sportowe Giżycko przejął wszystkie działania wszystkich grup wiekowych dziewczęcych na terenie Giżycka.W roku 2005 zawodniczki Klubu również brały udział w rozgrywkach II-go ligowych bez większego szczęścia, ponieważ zawodniczki odchodziły, a nowe przychodziły i trudno było uzyskać zadawalający poziom gry na takim szczeblu rozgrywek.

W roku 2007 przy Gimnazjum Nr 1 przy pomocy dyrektora tej szkoły utworzono klasę sportową. Po trzech latach pracy zespół uzyskał wysoki wynik sportowy wicemistrzostwo Polski szkół gimnazjalnych. Natomiast w klubie doszły do półfinału Mistrzostw Polski młodziczek, a następnie juniorek młodszych. W tym samym roku, czyli 2010 zespół został przejęty przez trenera A. Paszkiewicza.

Największym osiągnięciem zespołu był awans w sezonie 2009-2010 do I ligi. Niestety Klubowi nie udało się zebrać środków finansowych, aby móc w tych rozgrywkach uczestniczyć. Równolegle prowadzone były rozgrywki z rocznikiem 1990-1991, ale bez większych osiągnięć.

W 2010 roku zespół juniorek młodszych grał w ćwierćfinale Mistrzostw Polski, rozgrywanym w Giżycku. Walcząc o awans do półfinałów, ich przeciwniczki były starsze i ciężko było przeciwstawić się już bardziej doświadczonym zespołom, przegrywając mecze i nie awansując do półfinałów.

Kolejny sezon II-go ligowy 2012/2013 rozgrywany był ze zmiennym szczęściem, potrafiąc wygrać w pierwszej rundzie z liderem grupy, aby następnie w kolejnej rundzie odnotować przegrane mecze ze słabszymi zespołami od siebie, ostatecznie sezon 2012/2013 zakończony został w środku tabeli. Do tego doszły problemy w Klubie związane z zawodniczkami, które ostatecznie odeszły z klubu i na nowo zastał budowany zespół z młodszymi zawodniczkami rocznika 1995-1996.

Po kilku latach uczestniczenia w rozgrywkach II ligi w sezonie 2013/2014 zespół kobiecy piłki ręcznej w Giżycku nie będzie w nich uczestniczył ze względu na problemy finansowe. Większość zespołu stanowią juniorki i juniorki młodsze, więc została podjęta decyzja
o przerwie rocznej i przygotowywaniu się do rozgrywek w sezonie 2014/2015. W tym momencie będą rozgrywane rozgrywki juniorek młodszych, a przeciwnikiem zespołu MTS Giżycko będzie tylko jeden zespół z  LUKS „Orlik” Reszel.

Reasumując Klub miał około 140 dziewcząt. Natomiast nowym  założeniem  Klubu jest  utworzenie kolejnego zespołu dziewcząt rocznika 2001-2002, aby w przyszłości mogły wspierać starsze zawodniczki w rozgrywkach ligowych i kontynuować rozwój piłki ręcznej w Giżycku.

Piłka ręczna mężczyzn w Giżycku miała swój początek w 1992 roku. Był to rocznik chłopców rocznika 1979. Trenerem sekcji był Jerzy Roginiewicz.

W 1993 roku  ten sam rocznik chłopców brał udział w rozgrywkach ligi juniorów młodszych, była to liga okręgowa wówczas olsztyńska połączona z suwalską i ostrołęcką, gdzie zawodnicy zajęli drugie miejsce. Większość chłopców, którzy wygrali ligę byli zawodnikami „Warmii Traveland” Olsztyn, gdzie później awansowali do ekstraklasy.

Zespół piłki ręcznej męskiej po nieudanych  rozgrywkach i  brakiem czasu na treningi zrezygnował z gry niespełna dwa lata po powstaniu sekcji.

Klub zajął się prowadzeniem tylko zespołów dziewcząt i było trzeba czekać dziewiętnaście lat aby ponownie na Giżyckich parkietach mogły być rozgrywane mecze piłki ręcznej mężczyzn. Nastąpiło to w roku 2010, gdzie ponownie stworzono zespół chłopców, którzy zaczęli uczestniczyć
w rozgrywkach juniorów młodszych prowadzony na początku przez trenera Martę Grzeszczyk. Narastający konflikt między zarządem Klubu, a trener skutkował zwolnieniem z Klubu i przejęciem przez trener A. Paszkiewicz zespołu chłopków.

W sezonie 2012/2013 zespół zdobył tytuł Mistrza województwa warmińsko-mazurskiego, przegrywając ćwierćfinał, tym samym nie awansując do półfinału.

Obecnie zespół chłopaków będzie grał w lidze juniorów młodszych oraz po raz pierwszy w historii Klubu rozpoczął grę w  Podlaskiej III lidze mężczyzn, gdzie ich przeciwnikami będą: „MLKS Czarni” Olecko, „UKS Olimpijczyk” Rytka-Tartak, „MOKS Słoneczny Stok” Białystok, „TS MOSIR” Siemiatycze, „EKS Szczypiorniak” Ełk.

Nie należy też zapominać o zawodniczkach, które odeszły, a zapisały się w historii piłki ręcznej Giżyckiej, najbardziej wspomniana Karolina Siódmiak (żona piłkarza ręcznego Marcina Siódmiaka i szwagierka Artura Siódmiaka, wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce ręcznej), Daria Tiesler, Patrycja Wójcik, Szostakowska, to są dziewczyny, które grały w ekstraklasie bądź reprezentacji Polski.